menu: główna | dla nauczyciela | dla rodzica | dla ucznia

Nowości

Nowe treści "wrzucone" na stronę.

więcej »

Nikotynizm- palenie papierosów

Info

   Nikotyna oddziałuje w mózgu na ośrodkowy układ nerwowy, podobnie jak heroina czy kokaina. Nikotyna jest zatem narkotykiem.
   Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), palenie stanowi największe z pojedynczych śmiertelne zagrożenie dla zdrowia. Tytoń odpowiada 500 000 zgonów w Unii Europejskiej. WHO szacuje, że odkoło jedna trzecia dorosłej ludności na świecie to palacze. Co roku tytoń jest przyczyną 3 500 000 zgonów, co oznacza, że każdego dnia z lpowodu tytoniu umiera 10 000 osób.

Zalezność od nikotyny to uzależnienie trudne do niwelowania. Jest reakcją neurobiologiczną, oficjalnie zaliczaną do chorób. Nikotyna w sposób sztuczny pobudza uwalnianie związków w mózgu, zaburzając równowagę chemiczną. Organizm musi się do tego przystosować. Z kiedy już to uczyni, odwrócenie sytuacji nie jest łatwe. Badania wskazują, że większość palących usiłowała przerwać uzależnienie, ale objawy abstynencji od nikotyny ich przerosły.

  • W momencie wciągnięcia dymu tytoniowego, nikootyna dostaje się do płuc, gdzie jest wchłaniana do nasyconej tlenem krwi, z nią przetransportowywana do serca i wpompowana do tętnic. Dochodzi do mózgu. A mózg uzależniony różni się od mózgu nie uzależnionego.
  • W mózgu nałogowego palacza pojawiają się poważne i długotrwałe zmiany, które stanowią nierozłączny składnik uzależnienia:
  • z upływem czsu komórki mózgowe palaczy zwiększają liczbę receptorów nikotyny, by przystosować się do kierowania zachwianą równowagą chemiczną,
  • organizam przystosowuje się do regularnego otrzymywania dawek nikotryny i wymaga ich dostarczania,
  • mózg zmienia swój skład chemiczny. Nikotyna pobudza uwalnianie w nim licznych związków (przede wszystkim dopaminy i noradrenaliny),
  • doznanie przyjemności, jakie wywołuje palenie, związane jest z działenim dopaminy. jednak ostatnie badania wykazują, że nikotyna, z biegiem czasu, obniża zdolność mózgu do odczuwania przyjemności. Dlatego palacz tytoniu uzależniony od nikotyny, potrzebuje większej dawki tego narkotyku.
  • noradrenalina wprowadza w stan ożywienia i podwyższa poziom energii. W momencie słabnięcia działania noradrenaliny pojawiają się objawy abstynencji, takie jak drażliwość, frustracja czy gniew. Aby złagodzić te objawy palacz tytoniu sięga po kolejnego papierosa. W ten sposób trwa cykl uzależniania ... Niektórzy budzą się nawet w nocy, żeby podać sobie kolejną dawkę nikotyny.

Nie wymuszaj na dziecku biernego palenia

   Wymuszone, bierne palenie jest co najmniej tak samo szkodliwe jak palenie czynne. Najbardziej zagraża noworodkom i małym dzieciom, które nie potrafią się upomnieć o swoje prawo do zdrowego środowiska i nie mają możliwości uniknąć przbywania w zadymionych przez dorosłych pomieszczeniach. Bierne palenie to także narażanie płodu na działanie dymu tytoniowego przez palącą w czasie ciąży matkę.